Soğutma Sistemi Nedir? Ne e Yarar? Araba Terimleri Hakknda Herey Bu Szlkte! 

Araba-OTO.com Ana Sayfa
Araba-OTO.com Ana Sayfa
SponsorSekmeler


 • 
  Üye Resmi

  Bu tablodan sitemizde bulunan içerikler hakkında sayısal verilere ulaşabilirsiniz.

  • Araba Haberleri & Yazı: 1704
  • Araba Terimleri & Sözlük: 244
  • Araba Forum : 40
  • Araba Videoları: 698
  • Araba Resimleri: 3496
  • Araba Yorumları: 462
  • Toplam Üyeler: 209
  • Toplam Yardım Bilgileri: 4
 • Toplam 0 ye ve 340 ziyareti evrimii.
 • 
   Nissan,Dijital,dünyaya,boyut,kazandırıyorGümrükten,ucuz araba fırsatı,bakanlıkAstronomik,Rakamlı,Kaza!HEADER,NEDİR,MOTORA,EK,GÜÇ,SAĞLAR MI2014,Chevrolet SS,Modeli Tanıttı,Araba Tanıtımı,Yeni Otomobil

yelerimizden

ye Resmi

istgarageoto6 01.10.2018 tarihinde sitemize ye oldu.
Toplam 0 Araba Puan Bulunuyor.Anketimize KatılınFacebook

Yazı Tura Oyunu

Bu oyunu sadece yelerimiz oynayabilir..ye Ol
Oyunun mant site zerinde kazandnz sanal liralarnz sizin belirlediiniz bahis orannda arttrmaya almak. Yaknda aktif edilecek modifiye araba oyunu iin bu sanal liralar ile sanal paralar alp modifiye arabanz toplayabilecek ve baka bir yenin arabas ile g yarna sokabileceksiniz.

Soğutma Sistemi

SOĞUTMA SIVISININ DEĞİŞTİRİLMESİ

Soğutma devresini boşaltma ve yıkama motor ılıkken yapılır (motor suyu sıcaklığı 50 °C'nin altında). Bununla birlikte şartların zorunlu kılması halinde, işlemler motor soğukken de yapılabilir. Yıkama musluk suyu ile yapılır. Devrede su kalmasını mümkün olduğunca önlemek için yıkama suyunun boşaltılması basınçla yapılmalıdır. Boşaltılan su iyice temiz olana kadar işlemin tekrarlanması gerekir.

 

SOĞUTMA SİSTEMİNDEKİ KAÇAKLAR HANGİ YÖNTEMLE TESPİT EDİLİR

Soğutma devresindeki bir kaçak, motor içinde veya motor dışında olabilir. Ek kontrollerin yapılması gerekli olduğunda veya bir kaçağın kolayca saptanamaması halinde, kaçağın yapısına uyarlanmış bir alet kullanılması gerekli olabilir. Kaçak kontrolüne uyarlanmış başlıca aletler aşağıdaki gibidir:

 

•Ultraviyole lambası (harici kaçakları saptama aleti), fluoresans yöntemiyle soğutma sıvısı izlerini saptama detektörü.

 

• CO2 kaçağı kontrol cihazı (dahili kaçakları saptama cihazları), soğutma sıvısında CO2 saptama detektörü (silindir kapağı contasıyla ilgili kısımda kaçak).

 

•Silindir kapaklarını kontrol aleti (sökülmüş parçalarda kaçak saptama cihazı), silindir kapaklarının denenmesi. SOĞUTMA SİSTEMİ ARIZALARINDA GÖZDEN GEÇİRİLECEK ELEMANLARHavanın radyatörden, kondanserden (araçta varsa) ve panjurdan rahatça geçmesi,Radyatör peteklerinin temizliği ve sağlamlığı (radyatör, kondanser vs.),Bağlantı durumları ve bütünlüğü (çatlaklar, kalın hortumların esnekliği vs.),Bağlantılar ve su pompasıyla ilgili kısımda kaçak olmaması,Su pompası tahrik kayışının durumu ve gerginliği (motor tipine göre),Fan motoru grubunun gereken şekilde çalışması,Devrenin çeşitli yerlerindeki sıcaklık durumlarını dokunma yöntemiyle kontrolü,Gösterge tablosundaki ikaz/uyarı ışıklarının gereken şekilde çalışması,Soğutma sıvısının koruma seviyesi,Soğutma sıvısını değiştirme zamanı (tarih veya belirli kilometre).Devrenin bazı noktalarında algılanan anormal sıcaklık durumlarına bağlı olarak teşhis aşağıda anlatılan şekilde yönlendirilebilir:

 

• Termostat çıkışındaki sıcaklık anormal. Arıza devrenin ön tarafında, termostatla ilgili kısımda olabilir (termostat kapalı veya kısmen açık).

 

•Radyatör çıkışındaki sıcaklık anormal. Arıza, radyatörle ilgili kısımda olabilir (tıkalı devre).

 

•Kalorifer radyatörü çıkışındaki sıcaklık anormal. Arıza, soğutma sıvısının motorda hatalı dolaşımından kaynaklanabilir (devrede aşırı yüksek basınç, su pompası vs.) veya kalorifer radyatörüyle ilgili kısımda olabilir (tıkalı devre).

  Soğutma Sistemi,nedir,ne işe yarar,nasıl olur
Yorum Ekleyin Yorum Ekleyerek Sizde Grlerinizi Paylaabilirsiniz.
Henz yorum yaplmam.
Yorum yapmak iin tklayn

mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik
mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik mimik

Gvenlik Kodu Yeni bir gvenlik kodu gsterir

Ykleniyor
lem Yaplyor Ltfen Bekleyin...


© 2011 - 2022 Araba-OTO.Com Her hakkı saklıdır. Sitedeki hiç bir bilgi alıntı yapılamaz. Sitemizde 2. El Araba İlanları, Araba Haberleri, Araba Resimleri, Araba Videoları ve araba hakkında herşeyi bulabilirsiniz. RSS

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!